Nie som ovca, nevystúpim

Autor: Daniel Horecký | 30.1.2013 o 15:59 | (upravené 30.1.2013 o 16:04) Karma článku: 10,46 | Prečítané:  190x

Pomohol som si časťou hesla, bežiaceho nie tak dávno v televízii kvôli rozhodnutiu ľudí v troška inej sfére života. No skvele sa hodí aj pre prípad, o ktorom píšem. II.pilier. Nočná mora ľavicových politikov, pre ktorých je každé euro, ktoré od občana nepritečie do rozpočtu, ale na účet súkromých spoločností, asi niečo podobné ako vlastizrada. Po tom, čo sa rozbehla kampaň na výstup ľudí z tohto II.piliera, som sa snažil reálne pozrieť na to, ako na tom moje súkromne nasporené eurá sú.  

Už dávno som vytriezvel z ilúzie, že žijeme sociálny štát, kde človek celý život pracuje a štát sa o ňho potom na starobu postará. Naši starí rodičia tento systém ešte žijú, veď na to aj majú plné právo, no mladí ľudia, ku ktorým sa ešte zatiaľ hlásim aj ja, by už mali žiť tento svet a nespoliehať sa na to, že až raz dovŕšim dôchodkový vek, nepohnem prstom a budem žiť ako dôchodca v Nemecku. Viacero faktorov totiž nepustí:

Demografický vývoj. Populácia na Slovensku starne. Prichádzame do štádia, keď ľudia prichádzajúci do dôchodku sú v prevahe oproti ľuďom začínajúcim aktívne pracovať. Tento trend sa nebude meniť najbližšie desaťročia.

Zle nastavený systém odvodov do Soc.poisťovne. Inflácia stúpa. Niekedy viac, niekedy menej, ale stúpa. Toto vytvára tlak na zvyšovanie dôchodkov, a ak si k tomu pripočítame narastajúci počet vyplácaných dôchodkov (a neustále sa zvyšujúci počet invalidných či predčasných), musí sa to predsa prejaviť aj v úprave príjmov do Sociálnej poisťovne, či už zmenou sadzby odvodu od zamestnancov, alebo presunom peňazí z iných príjmov štátu. Vyhliadka tiež nie je optimistická.

Nemožnosť ísť „gréckou" cestou žitia nad pomery. Zaviazali sme sa (hoci realizácia vyzerá nesplniteľne), že udržíme deficit pod 3 percentá HDP, to znamená že si nemôžeme bezhlavo nafukovať za cenu pôžičiek rozpočet SP, takže tá bude musieť narábať každý rok približne z rovnakým balíkom financií, čo je neudržateľne, nakoľko už teraz vypláca 20 % dôchodkov z iných zdrojov ako z príspevkov od pracujúcich. A bude sa zhoršovať.

A v neposlednom rade je to práve prihlasovanie sa pracujúcich do II.piliera, takže poisťovňa aj tie peniaze, ktoré by teoreticky mala dostávať, o tie sa musí deliť so správcovskými spoločnosťami.

 

Teraz pár slov k téme, kto by mal vystúpiť a kto nie. Nemusíte so mnou súhlasiť, poviem svoj osobný názor, no po preštudovaní všetkých pre a proti som dospel k názoru, že nevystúpim. Hneď skraja poviem že kvôli tomu že nemám ani 30 rokov, a život teda pred sebou. Nepozerám sa teda na ďalšie ukazovatele, teda koľko zarábam, alebo aké sú vyhliadky zárobku, keďže veštec nie som.  Pre mňa je podstatné to, že počítam s rastom zárobku, stabilným zárobkom, a že peniaze, ktoré som doteraz do DSS vložil, sa mi zhodnotili po prepočítaní zhruba do 8 percent, a to bolo len do obdobia keď som bol v akciovom fonde, za ktorý si DSS účtuje aj poplatky za správu, po prechode na indexový fond je tento fond bez poplatku za správu, t.z. že výnos je reálne o čosi vyšší.

Všade počúvame, ako je už dnešná mládež technicky gramotná, nebolo by zlé, ak by sa začala naberať aj gramotnosť ekonomickú. Nie je predsa nič jednoduchšie ako zistiť si čo to o fondoch, vypočítať si koľko sme do DSS odviedli, aké reálne peniaze tam máme, a podľa toho zariadiť ďalšie kroky. V tomto prípade mi teda fakt, že nezarábam priemernú mzdu, nepríde ako hlavný.

Nespolieham sa však ani na to, že ak zostanem v DSS, tak na dôchodku budem žiť s nohami vyloženými na lehátku. To už vôbec. Človek si musí uvedomiť, že má iba obmedzené možnosti, ako sa na dôchodok zabezpečiť.

a. budovať si stabilné rodinné zázemie, aby sme sa mali v starobe v prípade potreby o koho oprieť

b. sám si súkromne zabezpečiť pokojný dôchodok, investovaním, či šetrením, ak je to možné

c. pracovať až pokiaľ nám zdravie dovolí, príp. vylepšovať dôchodok iným doplnkovým príjmom

Podľa posledných výpočtov SP by som mal ísť ja do dôchodku vo veku 66 rokov a 6 mesiacov. Myslím si že, že tento vek sa ešte bude meniť, II.pilier nespočetne krát otvárať a zatvárať, poisťovňa meniť sadzby odvodov, preto sa nie je kam ponáhľať s výstupom, aj ak by to malo byť podľa niekoho krajne nevýhodné tam zostať. Nie som ovca, nevystúpim !

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Podnikajú na hranici prežitia. V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili dvaja Bratislavčania svojho tvorivého ducha i značnú časť finančných úspor.

KOMENTÁRE

Pravda a láska stoja na našej strane

Môj manžel a ja, na túto frázu si aj po vyše dvoch rokoch manželstva stále zvykám.

ŠPORT

Ramsay uzemnil aj Cháru. Nie som demokrat, tvrdí Kanaďan

Som fajn chlapík, keď hráči robia to, čo im poviem, hovorí nový tréner reprezentácie.


Už ste čítali?