Nastal čas na SSD? II. - výber

Autor: Daniel Horecký | 13.5.2012 o 11:14 | Karma článku: 3,40 | Prečítané:  421x

Pred rokom som sa v článku „Nastal čas na SSD?" venoval otázke, ako sú na tom disky SSD z hľadiska použitia pre domáceho používateľa. Doba pokročila, náklady na výrobu čipov klesli, taktiež aj ich výrobný proces sa zmenšuje, čo dáva priestor na ďalší pokles ceny/GB priestoru.  Skúsime sa teda pozrieť  na to,  aká je ich situácia dnes.  

 

Po tom, čo minulý rok ceny klasických plotňových HDD stúpli po vytopení výrobných hál v Thajsku stúpli na takmer dvojnásobnú úroveň, trh zareagoval zvýšeným dopytom práve po diskoch SSD. Dôvodom bolo ako pomalé znižovanie cien na predkrízovú úroveň, tak aj postupné „vychytanie" múch diskov SSD, čím sa začali nasadzovať do počítačov ako systémový disk. Dnes už teda otázka nestojí tak, či sa oplatí SSD kúpiť. Táto otázka bola zodpovedaná po tom, čo sa cena dostala pod psychologickú úroveň 1€/1GB, dnes sa pohybuje na úrovni 0,85€/1GB, čo je vzhľadom na nárast výkonu oproti klasickým HDD jednoznačný argument ku kúpe. Je tu tendencia ďalšieho poklesu, takže táto otázka prestáva byť  argumentom.

No ani v prípade SSD netreba kupovať akýkoľvek kus, pretože to by bolo ako kupovať mačku vo vreci, v tejto kategórii tiež existujú vlajkové lode, ktoré udávajú smer, a kusy, ktoré vzhľadom na to, že ich cena nie je o veľa nižšia, sa neoplatí kupovať. No kde hľadať rozdiely, ak je disk vlastne len plošný spoj rozhrania, radiča a pamäťových buniek zakrytých šasi? Práve v použitých bunkách a radiči.

Pamäťové čipy osádzané do diskov sú buď synchrónne alebo asynchrónne. Lacnejšie, no aj menej výkonné sú asynchrónne, ktorých pracovná rýchlosť dosahuje v maxime 50 MB/s, čo je v porovnaní so synchrónnymi, ktoré sú v teoretickom maxime rýchlejšie takmer o 160 %, podstatný rozdiel. Ten sa však až tak markantne neprejavuje na cene. Čiže tu jednoznačne treba siahnuť po synchrónnych diskoch.  Existuje veľmi veľa testov, hlavne na stránkach výrobcov diskov, kde sa snažia predať aj lacnejšie disky, ktoré tieto rozdiely neukazujú, no - tieto testy sú robené na prázdnom disku. V okamihu, keď disk zaplníte, čo je asi logické tak ako že ráno vyjde slnko, rozdiel je badateľný.

Druhým podstatným ukazovateľom je radič. Na ňom závisí, ako rýchlo bude celkovo disk pracovať a komunikovať s okolím. Tu padá voľba na radiče Marvell alebo SandForce.  Intel sa chváli testami diskov s radičom SandForce, ktoré ukazujú na nedostihnuteľný náskok pred „zbytkom poľa", no nie je to celkom tak. Radič SandForce SF-2281 dosahuje pôsobivé výsledky, ale... Je tu jedna vec, ktorú inžinieri trošíčka neradi spomínajú. A to je rozdiel, v ktorom tento radič mierne zaostáva oproti radiču Marvell - v IOPS pri veľkosťou malých súboroch ( a teda tých, ktoré sú na systémových diskoch prvoradé ).  IOPS, teda najrýchlejšie náhodné čítanie a zápis, má Marvell zatiaľ najlepšie pri bežnom využití disku ako systémového.  Aktuálny prírastok do rodiny Marvell, radič Marvell 88SS9187, asi tento rozdiel ešte viac zväčšil vo svoj prospech.

Ak si teda zvolíte kúpu SSD, tak jednoznačne treba dbať na pozornosť  pri výbere na použité čipy a radič. SSD so synchrónnymi čipmi a radičom Marvell či SandForce bude určite dobrou voľbou.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Carrefour vrátil veriteľom smiešnu sumu. Podľa súdu to je v poriadku

Reťazec vrátil veriteľom tri percentá zo svojich dlhov. Ide o sumu viac ako 430-tisíc eur zo sumy 17,5 milióna eur.

SVET

Minúta po minúte: Atentátnik zabil na koncerte v Manchestri 22 ľudí

K útoku sa prihlásila organizácia Islamský štát.

KOMENTÁRE

Keď ide o deti, stojí za to zamyslieť sa

Aký svet chceme odovzdať ďalším generáciám?


Už ste čítali?