Welfare? Na Slovensku poraď si sám...

Autor: Daniel Horecký | 11.5.2011 o 10:37 | (upravené 11.5.2011 o 10:43) Karma článku: 7,36 | Prečítané:  1370x

Len krátky postreh. Welfare state. Pojem, niekomu možno neznámy, znamenajúci systém vládnutia, kde štát hrá hlavnú úlohu pri ochrane, vzdelaní, ekonomickej a sociálnej starostlivosti o svojich občanov.

OECD každoročne zostavuje rebríček krajín s najaktívnejším prístupom k svojim občanom, niet divu, že Slovensko je už dlhodobo na chvoste tohto rebríčka. Za nami sú už len také krajiny ako Mexiko či Južná Kórea. A ako sa zdá, aktuálnymi krokmi vlády sa toto umiestnenie nevylepší..

Zdravotníctvo. Prestavte si situáciu, že prídete so svojim zdravotným problémom k lekárovi. V ordinácii zistíte, že váš lekár nemá podpísanú zmluvu so zdravotnou poisťovňou, v ktorej ste poistený, a tak vás bez úhrady odmietne ošetriť. Vy teda idete do inej ambulancie, kde síce už na tento problém nenarazíte, no môže sa objaviť iný. Lekár už má vyčerpaný limit na ošetrenie pacientov poistených v tej istej poisťovni ako vy, a tak opäť nepochodíte. A to všetko po tom, čo vy každý mesiac poctivo odvediete do systému zdravotného poistenia 14% zo svojej mzdy. Pritiahnuté za vlasy? Možno. Absurdné? Nemusíme si nič predstavovať, na Slovensku to žiaľ môže byť kruté vytriezvenie do reality.

 A štát nemocniciam „pomôže"  tým, že zníži odvod za dôchodcov a študentov do systému zdravotného poistenia. Z nemocníc sa stávajú akciové spoločnosti, z lôžok v nich služba, za ktorú treba ako v hoteloch platiť, a z pacienta rukojemník.

Školstvo. Tu rovnosť príležitosti stroskotala už dávnejšie zavedením spoplatnenia diaľkového vysokoškolského štúdia. Najnovšie vydesili verejnosť hlasy z ministerstva školstva o spoplatnení aj denného štúdia, údajne sa jedná len o štúdiu realizovateľnosti.  Len tá kvalita stále akosi zaostáva za očakávaniami.

Dôchodky. Prvý priebežný pilier je z dlhodobého hľadiska neudržateľný. To je fakt. Demografický vývoj a inflácia vytvárajú tlak na valorizáciu dôchodkov už pre súčasných dôchodcov, a pracujúcich je stále menej. Ďalšou ranou bolo zavedenie druhého piliera, ktorý síce má garantovať príjem v dôchodku, no pre aktuálne vyplácanie dôchodkov sú tie peniaze v spoločnostiach stratené. Výpadok 9% od každého v II.pilieri je citeľná strata, ktorú treba nahradiť z inej kapitoly ŠR.

A naša vláda rieši, či bude generálnym prokurátorom p. Trnka alebo p. Čentéš. Absurdné? Bohužiaľ, opäť realita....

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

SaS sa približuje k antisystémovému voličovi, odchodom Mihála stráca výhodu

Z mnohých výrazných osobností, ktoré boli v strane od jej vzniku v roku 2009, v nej dnes zostávajú už len niekoľkí.

EKONOMIKA

Land Rover z Nitry budú rozvážať Nemci, Cargo neuspelo

Štátny prepravca rokuje s Deutsche Bahn Cargo.

KOMENTÁRE

Aby nás z čara prieskumov nevytrhol ľud v uliciach

Kaliňák je stále ministrom, Bašternák na slobode.


Už ste čítali?