Welfare? Na Slovensku poraď si sám...

Autor: Daniel Horecký | 11.5.2011 o 10:37 | (upravené 11.5.2011 o 10:43) Karma článku: 7,36 | Prečítané:  1379x

Len krátky postreh. Welfare state. Pojem, niekomu možno neznámy, znamenajúci systém vládnutia, kde štát hrá hlavnú úlohu pri ochrane, vzdelaní, ekonomickej a sociálnej starostlivosti o svojich občanov.

OECD každoročne zostavuje rebríček krajín s najaktívnejším prístupom k svojim občanom, niet divu, že Slovensko je už dlhodobo na chvoste tohto rebríčka. Za nami sú už len také krajiny ako Mexiko či Južná Kórea. A ako sa zdá, aktuálnymi krokmi vlády sa toto umiestnenie nevylepší..

Zdravotníctvo. Prestavte si situáciu, že prídete so svojim zdravotným problémom k lekárovi. V ordinácii zistíte, že váš lekár nemá podpísanú zmluvu so zdravotnou poisťovňou, v ktorej ste poistený, a tak vás bez úhrady odmietne ošetriť. Vy teda idete do inej ambulancie, kde síce už na tento problém nenarazíte, no môže sa objaviť iný. Lekár už má vyčerpaný limit na ošetrenie pacientov poistených v tej istej poisťovni ako vy, a tak opäť nepochodíte. A to všetko po tom, čo vy každý mesiac poctivo odvediete do systému zdravotného poistenia 14% zo svojej mzdy. Pritiahnuté za vlasy? Možno. Absurdné? Nemusíme si nič predstavovať, na Slovensku to žiaľ môže byť kruté vytriezvenie do reality.

 A štát nemocniciam „pomôže"  tým, že zníži odvod za dôchodcov a študentov do systému zdravotného poistenia. Z nemocníc sa stávajú akciové spoločnosti, z lôžok v nich služba, za ktorú treba ako v hoteloch platiť, a z pacienta rukojemník.

Školstvo. Tu rovnosť príležitosti stroskotala už dávnejšie zavedením spoplatnenia diaľkového vysokoškolského štúdia. Najnovšie vydesili verejnosť hlasy z ministerstva školstva o spoplatnení aj denného štúdia, údajne sa jedná len o štúdiu realizovateľnosti.  Len tá kvalita stále akosi zaostáva za očakávaniami.

Dôchodky. Prvý priebežný pilier je z dlhodobého hľadiska neudržateľný. To je fakt. Demografický vývoj a inflácia vytvárajú tlak na valorizáciu dôchodkov už pre súčasných dôchodcov, a pracujúcich je stále menej. Ďalšou ranou bolo zavedenie druhého piliera, ktorý síce má garantovať príjem v dôchodku, no pre aktuálne vyplácanie dôchodkov sú tie peniaze v spoločnostiach stratené. Výpadok 9% od každého v II.pilieri je citeľná strata, ktorú treba nahradiť z inej kapitoly ŠR.

A naša vláda rieši, či bude generálnym prokurátorom p. Trnka alebo p. Čentéš. Absurdné? Bohužiaľ, opäť realita....

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Carrefour vrátil veriteľom smiešnu sumu. Podľa súdu to je v poriadku

Reťazec vrátil veriteľom tri percentá zo svojich dlhov. Ide o sumu viac ako 430-tisíc eur zo sumy 17,5 milióna eur.

SVET

Minúta po minúte: Atentátnik zabil na koncerte v Manchestri 22 ľudí

K útoku sa prihlásila organizácia Islamský štát.

KOMENTÁRE

Keď ide o deti, stojí za to zamyslieť sa

Aký svet chceme odovzdať ďalším generáciám?


Už ste čítali?