Podielové dane zo sčítacieho chaosu?

Autor: Daniel Horecký | 23.6.2011 o 13:28 | Karma článku: 4,69 | Prečítané:  645x

               Ubehlo pár týždňov od historicky najpochybnejšieho sčítania obyvateľov a bytov na Slovensku. Postupne sa začínajú trúsiť informácie, že ten sčítací chaos nakoniec nebol „iba" informačným zdrojom pre Štatistický úrad SR. Podľa týchto informácií by totiž mohlo vyjsť toto sčítanie poriadne draho niektoré mestá a obce. Vďaka podielovým daniam. Čo by však bola v konečnom dôsledku veľká hlúposť.

                Zopakujme si to. Štatistický úrad pripravil formuláre s otázkami pre obyvateľov a ich bytoch či domoch. Následne boli tieto distribuované každému občanovi podľa jeho trvalého bydliska nahláseného v obci či meste. Zvyšku o vrátení či nevrátení sa ani venovať netreba. Podstata sa totiž ukrýva tu. Podielové dane dostáva každá obec či mesto okrem iného hlavne podľa počtu trvalo žijúcich obyvateľov z daní, ktoré štát vyberie. Objavili sa totiž úvahy, že tam, kde neboli odovzdané formuláre, alebo formuláre dokonca ani neboli doručené, sa zníži dotácia z podielových daní. Choré, nie? Z tohto chaosu má byť financovaná budúcnosť v obciach, kde podielové dane tvoria drvivú väčšinu rozpočtu? Zarazí ešte jedna vec - Štatistický úrad v tejto krajine de facto rozhoduje o pridelených peniazoch pre obce a mestá? Zvrátené.

                Pre jednoduché riešenie sa vráťme na začiatok. Jednotlivé mestá a obce predsa majú zoznam trvalo žijúcich obyvateľov na svojich územiach, podľa ktorých ŠÚ SR rozposielal formuláre, tieto nech slúžia ako údaje pre výpočet podielových daní. A s údajmi z vrátených formulárov nech sa dlhé roky baví ŠÚ SR. Ale do budúcna s jasným cieľom - len informatívne....

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Učiteľ, ktorý sa rád hral. Ako sa Milan Reindl stal dizajnérom Lego Technic

Nevyštudoval techniku ani dizajn. Napriek tomu sa stal jedným z jedenástich dizajnérov Lego Technic. Len vďaka tomu, že si rád z lega skladal veci, na ktoré nemal návod.

DOMOV

Smer chce byť politicky nekorektný aj robiť poriadky v osadách

Novými podpredsedami sú Blanár a Žiga.

SVET

Výbuchy pri štadióne v Istanbule zabili najmenej 13 ľudí

K explóziám došlo hodinu po zápase medzi Besiktasom a Bursasporom.


Už ste čítali?